SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ BYTŮ PRO DŮM
SUVOROVOVA 620,621
Za účelem zabezpečení pořádku a čistoty v domě, zajištění podmínek řádného užívání bytů, jakož i v zájmu dobrého soužití v našem domě a ve snaze předcházet možným problémům, vydává výbor Společenství vlastníků bytů tento domovní řád, který je závazný pro všechny majitele bytů a nebytových prostor v našem domě, pro jejich podnájemce, jakož i pro všechny osoby, které se v domě zdržují.
ÚVODNÍ USTANOVENÍ čl. 1
Domovní řád upravuje podmínky a způsob užívání domu, nebytových prostor a společných částí domu, přičemž základní úprava vzájemných práv a povinností mezi členy Společenství bytů je v této oblasti stanovena občanským zákoníkem v platném znění a platnými stanovami Společenství vlastníků bytů.
ZÁKLADNÍ POJMY čl. 2
1. Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k bydlení.
2. Nebytové prostory jsou jednotlivé místnosti nebo soubor místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k jiným účelům než k bydlení. Nebytovými prostory nejsou příslušenství bytu ani společné prostory (části) domu.
3. Příslušenstvím k bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem používány (např. sklepní box, spížní komora mimo byt apod.).
4. Společnými částmi domu jsou části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, sušárny, kočárkárny, rozvody tepla a teplé vody, kanalizace, rozvody plynu, elektřiny, společné antény, a to, i když jsou umístěny mimo dům.
PRÁVA A POVINNOSTI VLASTNÍKA BYTU čl. 3
1. Práva a povinnosti majitelů bytu upravuje hlava sedmá občanského zákoníku v platném znění a platné stanovy Společenství.
2. Společenství vlastníků bytů je povinno zajistit vlastníku bytu plný a nerušený výkon jeho práv, spojených s užíváním bytu.
3. Pověřený zástupce Společenství je oprávněn po předchozím oznámení majiteli bytu vstoupit do bytu či nebytového prostoru za účelem zjištění technického stavu bytu (nebytového prostoru) a provedení odečtu, kontroly, příp. výměny měřidel tepla, teplé a studené vody. Ve výjimečných případech (havárie, ohrožení života a zdraví osob, bezprostředně hrozící škoda na majetku) bude zajištěno zpřístupnění bytu policií i bez souhlasu majitele. O tomto zásahu vyrozumí Společenství neprodleně majitele bytu a pořídí o zásahu písemný protokol.
4. Vlastník bytu je povinen řádně užívat byt, společné části domu a řádně užívat plnění, jejichž poskytování je spojeno s užívání bytu.
Dále je povinen:
Po předchozím oznámení Společenství umožnit přístup do bytu či nebytového prostoru pověřenému zástupci Společenství (viz. Čl. 3 odst. 3 Stanov Společenství vlastníků bytů).
Na své náklady odstraňovat závady a poškození, jež způsobil v bytě nebo v domě sám, nebo jež způsobily osoby, které s ním byt užívají.
Umožnit preventivní požární prohlídky
Smetí a odpadky vysypávat do nádob k tomu určených a nedávat tam materiály a hmoty, které do domovního odpadu nepatří (podrobnosti upravuje vyhláška místně Městského úřadu v Klatovech o nakládání s odpady v platném znění.)
5. Vlastníci a podnájemníci bytu či nebytového prostoru jsou povinni při výkonu svých práv dbát, aby v domě bylo vytvořeno prostředí, zajišťující ostatním vlastníkům výkon jejich práv. Výkon práv a povinností vyplývajících z vlastnického vztahu nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiných osob a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
DRŽENÍ DOMÁCÍCH ZVÍŘAT čl.4
Vlastník bytu nese plnou odpovědnost za domácí zvířata, která jsou v bytě držena (psi, kočky, morčata, apod.). Je součastně povinen dbát, aby nedocházelo k rušení vlastnického práva ostatních obyvatel domu a byla dodržována čistota v domě a respektovat platné hygienické předpisy a zásady, jakož i veškeré vyhlášky města upravující podmínky chovu zvířat.
UŽÍVÁNÍ SPOLEČNÝCH PROSTORŮ A ZAŘÍZENÍ DOMU čl. 5
Společné části domu se užívají jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení. Umísťování či skladování jakýchkoliv předmětů, nepatřících k vybavení domu, není ve společných prostorách dovoleno s výjimkou těch, pro které je daný prostor určen (např. kočárky v kočárkárně, kola v kolárně, apod.) nebo těch, které patří k vybavení domu.
1. Vlastníci bytů jsou povinni dodržovat veškeré předpisy upravující oblast protipožární ochrany.
2. Vlastníkům bytů je zakázán vstup na střechu domu.
3. Bez souhlasu Společenství je zakázáno v domě zřizovat dílny, skladiště s hořlavým materiálem, herny apod. a provádět stavební úpravy.
4. Informační a reklamní zařízení (mimo informačních a reklamních zařízení Společenství) smějí být umístěna na domě a uvnitř domu jen se souhlasem Společenství.
5. V domě je nutno udržovat instalaci a čitelnost tabulek „Hlavní vypínač el. Proudu“, „Hlavní uzávěr plynu“, „Hlavní uzávěr vody“, „Vstup zakázán“, „Zákaz kouření a vstupu s otevřeným ohněm“ ve sklepních prostorách apod.
SKLEPY A UKLÁDÁNÍ VĚCÍ VE SKLEPNÍCH KÓJÍCH čl. 6
1. Sklepy jsou určeny především k ukládání osobních věcí uživatele. Bez předchozího písemného souhlasu Společenství nemohou být používány k jiným účelům.
2. Jakékoliv rozšiřování sklepních boxů je zakázáno.
3. Ve sklepech není dovoleno garážovat jednostopá motorová vozidla.
4. Ve sklepech je zakázáno ukládat látky snadno vznětlivé či jinak nebezpečné, odstavovat motorová vozidla a užívat otevřeného ohně. Majitel bytu je povinen učinit taková opatření, aby věci skladované ve sklepech nebyly zdrojem šíření hmyzu a hlodavců, nebo nepříjemného zápachu.
5. Ve sklepech je zakázáno používání otevřeného ohně, kouření a skladování hořlavých látek.
6. V době mrazu nesmí zůstat sklepní okénka otevřená.
SUŠÁRNY čl. 7
1. Způsob užívání sušáren, stanoví výbor Společenství.
VYVĚŠOVÁNÍ A VYKLÁDÁNÍ VĚCÍ čl. 8
1. Vlastník bytu nesmí bez písemného souhlasu Společenství umisťovat na vnější konstrukce, např. balkonů, lodžií a oken, na fasádu, střechu a anténní stožár, jakákoliv zařízení a předměty. Rovněž osazování ochranných mříží a podobných konstrukcí na lodžie a balkony lze realizovat pouze se souhlasem Společenství.
2. Sušení prádla na balkonech, lodžiích obrácených do ulic, je povoleno pouze uvnitř balkonu tak, aby toto nebylo viditelné z ulice. K sušení prádla je nutno využívat prostory v domě k tomu určené.
3. Květiny v oknech, na balkonech apod. musí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání je třeba dbát na to, aby voda nestékala a nesmáčela zdi.
4. Pro stavbu a instalaci venkovních rozhlasových a televizních antén a jejich svodů je třeba předchozího písemného souhlasu Společenství. Stavební úřad může nařídit předložení nebo úpravu antén, které ohrožují stavební stav nemovitosti nebo bezpečnost okolí anebo ruší jeho vzhled.
ZAJIŠTĚNÍ POŘÁDKU A ČISTOTY V DOMĚ čl. 9
1. Vlastníci bytů jsou povinni podílet se na zajišťování pořádku a čistoty v domě, zejména na úklidu společných prostor v domě, zametání a mytí schodů a chodeb, udržování čistoty ve sklepě, čištění schodišťových oken, zábradlí, osvětlovacích zařízení, vchodových dveří a odklízení sněhu z chodníků přilehlých k domu v zimním období, podle zásad a v rozsahu stanoveném rozpisem služeb v domě či podle zásad v domě obvyklých. Součastně je povinen udržovat čistotu u popelnicových a kontejnerových stání.
2. Ti vlastníci bytů, kteří svůj byt přenechají na základě smlouvy o podnájmu, zodpovídají za provádění úklidu podnájemníkem.
3. V případě neprovádění úklidu společných prostor je Společenství oprávněno zahrnout náklady na tento úklid do nájemného za byt.
OTVÍRÁNÍ A ZAVÍRÁNÍ DOMU čl. 10
1. Nájemníci jsou povinni zamykat dům v době od 22.00 do 6.00 hod. V případě, že shromáždění vlastníků bytů rozhodne o tom, že dům bude uzavřen stále, jsou všichni obyvatelé domu toto rozhodnutí povinni respektovat.
2. Klíče od společných prostor a zařízení domu, včetně těch prostorů, kde je umístěn hlavní uzávěr plynu, vody apod., jsou podle rozhodnutí výboru Společenství uloženy na určeném místě. O místě uložení, popř. o přijatých změnách, budou vlastníci bytů informováni na shromáždění delegátů nebo na vývěsce SVB.
KLID V DOMĚ čl. 11
1. Vlastníci bytů jsou povinni užívat byt v souladu s dobrými mravy tak,
aby neobtěžovali ostatní bydlící v domě nadměrným hlukem.
3. V době od 22.00 do 06.00hod. jsou vlastníci povinni dodržovat noční klid. V této době je zakázáno: vykonávat jakoukoliv činnost, jejímž důsledkem je hluk, jako např. hrát na hudební nástroje, hlučně se bavit apod. Rovněž je povinností vlastníků ztlumit rozhlasové a televizní přijímače, gramofony, magnetofony apod.
4. Klid v domě jsou povinni dodržovat i nájemníci nebytových prostor.
UŽÍVÁNÍ NEBYTOVÝCH PROSTOR čl. 12
Uživatelé nebytových prostor smějí používat tyto pronajaté prostory pouze za podmínek a pro účely vyplývající z nájemní smlouvy.
ZÁKLADNÍ POVINNOSTI FYZICKÝCH OSOB PŘI PŘEDCHÁZENÍ POŽÁRU čl. 14
Fyzické osoby jsou povinny:
1. Dodržovat předpisy o požární ochraně uvedené v zákoně o požární ochraně a v předpisech souvisejících v platném znění.
2. Udržovat volné únikové cesty (schodiště, chodby apod.) vedoucí k východu z objektu.
3. Udržovat volný přístup k prostředkům požární ochrany, k hlavním uzávěrům plynu a vody a rozvodným zařízením elektrické energie, k hydrantům, měřičům atd.
4. Ve společných prostorách dodržovat zákaz kouření.
5. Při používání tepelných, elektrických, plynových nebo jiných spotřebičů pečovat o to, aby se v blízkosti těchto spotřebičů nenacházely hořlavé látky.
6. Dbát na to, aby zapnuté elektrické nebo plynové spotřebiče nebyly ponechávány bez dozoru, pokud to návod k obsluze vyžaduje.
7. Dodržovat návody a pokyny upravující požadavky požární ochrany dodávané výrobci k materiálům, látkám a výrobkům.
8. Dodržovat bezpečné vzdálenosti určené návodem na instalaci a užívání spotřebičů od stavebních konstrukcí, podlahové krytiny a zařizovacích předmětů z hořlavých hmot. Pokud tento návod není dodán spolu se spotřebičem, lze za bezpečnou vzdálenost považovat u spotřebičů na plynové palivo a elektřinu vzdálenost 500mm ve směru hlavního sálání a 100mm v ostatních směrech.
9. Při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek používat jen přenosné obaly k tomu určené, odstraňovat bezpečným způsobem hořlavé kapaliny, které uniknou z obalů při manipulaci s nimi.
10. Dbát zvýšené opatrnosti při skladování látek majících sklon k samovznícení.
11. Dbát zvýšené opatrnosti při skladování a používání hořlavých nebo jiných látek, které mohou způsobit požár, nebo jej dále rozšiřovat apod.
12. Při používání spotřebiče na propan butan umisťovat provozní tlakové nádoby na lehko přístupném dobře větraném místě, zásobní tlakové láhve chránit před povětrnostními a jinými vlivy a neukládat je v prostorách pod úrovní okolního terénu, ve světlících, šachtách, bytových jader, v místnostech tvořících bytová příslušenství, v místnostech určených ke spaní a v jiných společných prostorách.
13. Při manipulaci s otevřeným ohněm dbát zvýšené opatrnosti a v době sucha.
14. Udržovat pořádek ve sklepech a jiných místech, ve kterých může dojít ke vzniku požáru tak, aby nedošlo ke ztížení zásahu jednotky požární ochrany.
15. Pečovat o řádný dozor nad dětmi, dbát na to, aby jim byl zamezen přístup k zápalkám a k lehce hořlavým látkám a obdobně dohlížet na osoby, které nemohou posoudit následky svého jednání.
16. Provádět práce, které mohou vést ke vzniku požáru, pokud nemá odbornou způsobilost požadovanou pro výkon takových prací zvláštními předpisy.
17. Poškozovat nebo zneužívat hasící přístroje nebo jiné věcné prostředky
požární ochrany.
VYHLÁŠENÍ POŽÁRNÍHO POPLACHU Čl. 15
1. Vznikne-li v domě požár, je každý povinen jej uhasit vlastními silami za pomocí dostupných věcných prostředků požární ochrany. Nejde-li požár uhasit, je občan povinen vyhlásit požární poplach a požár ohlásit na ohlašovnu hasičského záchranného sboru města.
2. Po vyhlášení požárního poplachu je povinností každého občana poskytnout osobní nebo věcnou pomoc při záchraně osob a likvidaci požáru.
3. Při požáru je nutné vypnout v prostorách zasažených nebo ohrožených požárem hlavním vypínačem přívod el. energie a hlavní uzávěr přívodu plynu.
ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ Čl. 16
1. Vlastníci bytů jsou povinni zdržet se všeho, čím by překročili míru přiměřenou poměrům, obtěžovali jiné, nebo čím by vážně ohrožovali výkon jejich práv. Nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy zejména hlukem, prachem, kouřením, plyny, párami, pachy, pevnými a tekutými odpady či vibracemi.
2. Porušování soužití v domě bude řešeno příslušným Městským úřadem v přestupkovém řízení.
3. Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti, vyplývajících z jiných právních předpisů.
4. Ustanovení domovního řádu se vztahují přiměřeně i na podnájemníky bytů v domě.
Domovní řád byl schválen Výborem Společenství 620,621 vlastníků bytů.